Anunț de selectare a unui expert tehnic în plantări

Denumirea funcției: Expert tehnic în plantări.

Durata angajării:  01.02.2020 – 30.06.2020.

Tipul contractului: contract individual de acordare a serviciilor.

Limba de lucru: româna.

Teritoriu de intervenții: Sub-bazinul hidrografic al râului Lăpușna.

Termenul limită de aplicare: 27 ianuarie 2020.

AO „EcoContact” ce implementează proiectul „Revitalizarea Lăpușnei”, în parteneriat cu organizația Pro Dezvoltare Rurală, cu suportul financiar al Agenției Elvețiene de Dezvoltare și Cooperare, Agenției Austriece de Dezvoltare, prin intermediul Acordului de implementare a proiectului „Consolidarea cadrului instituțional în sectorul alimentării cu apă și Sanitație din Republica Moldova (faza 1) – SDS ADA”, anunță concurs pentru selectarea unui consultant cu expertiză în plantări.

Scop și responsabilități:

Scopul general al acestei funcții, în cadrul proiectului sus-numit, este coordonarea și monitorizarea activităților de plantare a 4 ha de terenuri degradate, perdele forestiere și fâșii de protecție în sub-bazinul hidrografic al râului Lăpușna.

Expertul tehnic va fi responsabil de:

  • Inventarierea porțiunilor de râu vulnerabile/colmatate (în teren) și elaborarea schițelor (imprimate și digitale);
  • Cartografierea plantărilor fâșiilor riverane de protecție;
  • Cartografierea terenurilor degradate cu destinație de plantare;
  • Elaborarea planului de acțiuni de împădurire pentru primul an și pentru următorii trei ani;
  • Elaborarea tehnologiei de lucru și compoziției de împădurire;
  • Elaborarea devizului de cheltuieli de plantare și îngrijirea culturilor în primul an;
  • Colaborarea cu inginerii cadastrali ai APL-urilor din regiune;
  • Colaborarea cu entitățile teritoriale pentru silvicultură și monitorizarea plantărilor la nivel local;
  • Elaborarea raportului cu privire la plantările pe terenurile selectate.

Livrabile:

  • Harta porțiunilor de râu vulnerabile/colmatate;
  • Schița plantărilor fâșiilor riverane de protecție și terenuri degradate;
  • Tabelele tehnologiei de lucru și compoziției de împădurire;
  • Devizul de cheltuieli de plantare și îngrijirea culturilor în primul an;
  • Planul de acțiuni de împădurire pentru primul an și pentru următorii trei ani;
  • Raport cu privire la lucrările de plantări efectuate.

Experiență și calificare solicitată:

Calificarea academică:

  • Magistru/licențiat în științe silvice, științe agricole sau alte științe relevante.

Experiență:

  • implentare a cel puțin un proiect tehnic de înființare și plantare a pădurilor/perdelelor forestiere;
  • lucrul cu tehnica GPS și posedarea echipamentului aferent;
  • lucrul și posesia programelor/soft de cartografiere, MS Word, Excel etc.;
  • lucru în echipă;
  • desfășurarea activității de cercetare științifică în cadrul institutelor de cercetare din domeniu constituie un avantaj.
  • deținerea titlului de autor sau co-autor al diferitor Publicații, referințe și/sau colaborare în cadrul altor proiecte.

Competențe:

  • O bună cunoaștere a limbii române;
  • Responsabilitate;
  • Abilități excelente de comunicare;
  • Abilitatea demonstrată de a dezvolta relații de lucru eficiente cu reprezentații APL-urilor, ONG-urilor și partenerilor de dezvoltare;
  • Abilități interpersonale puternice, abilități de comunicare și diplomatice, capacitate de a lucra în echipă
  • Abilitatea de a: analiza, planifica, comunica eficient oral și în scris, redacta rapoarte, rezolva probleme;

Experții eligibili sunt invitați să depună dosarul de participare ce va conține:

  • CV-ul actualizat;
  • Oferta de preț (valoarea brut-brut cu toate costurile incluse);

Termenul limită de depunere a candidaturii: 27 ianuarie 2020, ora 16:00. Dosarele vor fi trimise la adresa: procurari@ecocontact.md cu subiectul: „Expert tehnic în plantări”.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

Închide